Whole Story

The Official Whole Foods Market® Blog

 

337 Comments

Comments

Josh says ...
Although it requires some up front investment, you can easily stretch your bulk dollar by picking up a used FoodSaver off of Craigslist or ebay and also investing in the jar sealer attachment. I purchase huge amounts of bulk from Whole Foods then pop them in quart and/or gallon canning jars and seal them with the FoodSaver jar attachement. They stay as fresh as they were in the store for years with this miracle device!
10/07/2009 5:01:15 PM CDT
Lee says ...
I buy chicken tenderloins instead of chicken breasts. The price per package is usally about the same, but since the tenderloins are smaller, you get more of them. I've been doing it for so long now that a "whole" chicken breast seems too big for me now!
10/07/2009 5:02:06 PM CDT
Carol says ...
I get the good stuff for less by buying the produce that is in season and/or on sale; buying bulk nuts & granola; and buying the 365 brand coffee -- $11.99 for 1.5 pounds is the BEST deal around! I know I can trust the 365 brand for other items as well -- olive oil, tuna, broth, and can often find these in low-sodium versions, too, which is a realy help when you must buy prepared foods. Thank you Whole Foods for providing healthy alternative groceries!
10/07/2009 5:17:44 PM CDT
Abby says ...
I make things from scratch, minimize the processed foods. Make my own pizza dough, pasta sauce, yogurt, steamed rice etc. I also go for 365 Everyday value product. :)
10/07/2009 5:21:03 PM CDT
Jennifer says ...
I shop for what I need every week, milk, eggs, etc. but my saving money trick is to make a list ahead of time of ingredients for recipes I want to cook for say...a month, or a specific holiday. It isn't as hard as it sounds because I live in the Northeast so the four seasons dictate a lot of food choices. So I take the list with me and buy anything on it that's on sale in any given week. By the end of a few weeks I have all the ingredients I need for the recipes. What I don't find that way I will buy when I need it, hence the weekly trips, but I end up saving a lot of money AND I eliminate buying a lot of those 'impulse' foods...lol
10/07/2009 5:42:51 PM CDT
Sara says ...
*shopping the sales and combining sales with coupons whenever possible *planning meals around the sales *cooking and baking from scratch instead of buying convenience foods *less meat, more beans and cheaper veggies
10/07/2009 5:49:04 PM CDT
James Bishop says ...
I email the companies of natural and organic products that I like and use frequently, and I let them know how much I love their products. I use that opportunity to ask if they have any coupons available. I usually get a decent stack of coupons in the mail and then become a part of their mailing list. Also, I comb through online printable coupons and take the fliers from the Whole Foods markets that have instore coupons. Also, a natural market in my area has booklets of natural foods coupons that I pick up every month or so. There are ways to get better deals on these natural foods, it's just a little harder and requires more tenacity.
10/07/2009 5:57:18 PM CDT
Alison says ...
Coupons, coupons, coupons!In addition to shopping for what's on sale (and therefore usually in season) I clip coupons for only those products I know I will buy - or try - to get saving on top of savings!
10/07/2009 5:58:59 PM CDT
Katie says ...
I am really not willing to compromise shopping at Whole Foods, so to get the most for my money, I, first, go through the weekly deals online and I see what meats/poultry/fish are on sale, then I plan meals around them. When I arrive at the store, I go to the meat/fish section first and, then, to the produce section. This way, I am able to plan the meals accordingly and only buy what we need. The night before shopping, I print organic coupons and I try to match them up with sale items to save extra. If I know I use a certain product weekly, I purchase it in a case to get the extra 10% off. I always bring my reusable bags, at .05 a bag, it is a little extra savings! And, I buy a lot of the 365 brand items. They taste great and are much cheaper!
10/07/2009 6:17:52 PM CDT
Ellen says ...
I'm just getting into buying more organic and with a family of six, that can be challenging. Like others have said, I look for coupons, ask organic food companies to send coupons, use the Whole Foods coupon booklet stacked with a mfg coupon & wait for sales (unless it's something we really really like). Then I buy lots!
10/07/2009 6:34:45 PM CDT
Erin says ...
In addition to the obvious, like buying on sale and in bulk, I like to go back to basics and make my own stuff. Instead of buying a couple loaves of bread, buy the ingredients and make a lot more for the same price. Instead of buying canned beans, spend the same amount on dried and get a lot more. Instead of buying boneless, skinless chicken buy less expensive cuts or whole birds and do the work yourself. It may be a little more effort, but it is worth it and you feel so awesome when you make your first mayo or eat your first homemade hummus!
10/07/2009 6:41:48 PM CDT
Gabrielle says ...
I buy 365 brand products - they're a lot cheaper, and yet they still have the quality I'm looking for. I also only buy what I KNOW I can eat when it comes to produce. Not wasting anything is a good way to save money.
10/07/2009 6:43:36 PM CDT
Tanya A. says ...
Use multiple discounts! Sales plus coupons! Stock up. Freeze what you cant eat to continue to save later, also less trips to the store. Sign up on whole foods e-newsletter. They send weekend deals and other savings. Mambo sprouts also has coupon book in the store. The whole deal has specials with coupons also. The 365 brands taste great and are very reasonably priced. Frozen vegetables are great,reasonable & no waste, just cook the amount you need. Buy yogurt in the large container, not single serve. Sign up at other web sites like Horizon, mambo sprouts, cliff bars, etc. Cook dried beans for pennys, great nutritional value.
10/07/2009 6:46:18 PM CDT
Dave K. says ...
Getting the good stuff for less is what its all about in todays economy. I was told that Whole foods was Much more expensive then any store in the area. However on researching and finding out for one self, I discovered that Whole foods has many Values for less, Recently while shopping for spices, I discovered at one of there compeditors was selling 1 1/2 oz of Cardemon for the low asking price of $13.59, another competitor sells it for &10.59, Low and behold Whole foods had it for 4.99 That one Item saved me 9 dollars...Giving me the Best for a whole lot less.
10/07/2009 6:56:25 PM CDT
Michelle says ...
It really requires a number of things: *Don't go to the store hungry or you'll buy more than you intended. *Buy on sale and when it's on sale, buy extra *Buy dry food in bulk instead of prepackaged whenever possible *Use coupons - especially if that item is also on sale *The 365 store brand is just as quality as name brand, but costs less *If it's something you'll use in small amounts, consider buying from the prepared foods section. For instance, I like red peppers and red onions, but my roommate doesn't. So to make sure it doesn't go to waste, I buy them pre-sliced from the store salad bar and bag them when I get home. I do the same with pre-cooked brisket. It doesn't make sense for me to spend half a day to cook a brisket when it's just me eating it once a week. I just buy a half-pound already cooked from the BBQ buffet. *Buy bagged snacks in larger sizes and use sandwich bags to separate into snack portions. *Only buy what you'll honestly use. A bigger package may seem to save you, but if it spoils before you eat it all, then it's really not a good deal. *Try to repurpose leftovers. For instance, I make a big pot of no-salt chili once a week. From that, I can also make nachos, tacos, omelettes, mix it with mac&cheese and some corn for a casserole, etc.
10/07/2009 6:59:47 PM CDT
Sarah says ...
Cook dried beans! They are delicious and inexpensive. I cook a big pot and freeze some so I always have some ready for a quick dinner. See Mark Bittman's How to Cook Everything for some great recipes.
10/07/2009 7:15:41 PM CDT
Dan Bock says ...
Honestly, I always use coupons from the Whole Deal whenever possible. Sometimes, I'll even buy extras if the deal is good and I can store the item without it perishing. When beef, chicken or fish are on sale I buy in bulk and have them wrap everything separately. Then I freeze the extras and take them out one at a time to thaw when I'm ready to prepare a meal for myself of my guests. I also check the price of some common items at other stores, and when necessary buy the item wherever the best price is. Whole Foods rocks, but sometimes you have to budget in order to fully enjoy an organic life!
10/07/2009 7:31:50 PM CDT
Jessica says ...
Some of the best tips I have for saving money at the store are buying in bulk and coupons (they're underrated)
10/07/2009 7:47:47 PM CDT
Diane says ...
I will often go to various food manufacturers websites for their coupons. For example Organic Valley always has coupons for all their products (cheese, butter, milk) on their website. I just print them out and take them to Whole Foods where I know I can find Organic Valley products.
10/07/2009 7:56:29 PM CDT
harriett solomon says ...
When bananas go on sale, I buy several dozen and then I FREEZE them. Just defrost for 20 minutes, peel, and they're ready to eat. Or leave slightly frozen and slice them into cereal -- Tastes like a sweet frozen treat.....!
10/07/2009 7:57:37 PM CDT
Amy says ...
We eat a vegan diet of whole foods-not processed. Lots of home cooking and very little prepared food. This saves us money and we are much healthier too!
10/07/2009 8:00:09 PM CDT
jude says ...
when you buy whole food,not package or can or process,,,you will have your three meals and in your three meals it will be all wholesome a moro,,would be omega 3 eggs,with a fruit,then a handful of nuts for a snack,when lunch comes you have a protein 3-4oz,2cups of veggie,,,,fruit as a snack and the same for lunch just different types,,,,,and when you eat all wholesome food you will not feel need to eat alot of anything esle,,because your body is made to eat this way and it does not crave bad food,,,when you eat junk food ,,your body whats more and more and more because it is not giving your body what it needs and it is nutriment,,,all whole food is nutrition,,,,the whole thing is that it does not cost more to buy in whole food,,then you go to a regular store and go home and eat a whole bag of 4$ chips and your still hungry and go for the ice cream next and next the candy,,,thats $12-$14,,right there,,,,the whole way for 12$ is all three meals and snack and getting all the right stuff and then some,,,,,,no extra weight either....
10/07/2009 8:30:02 PM CDT
Sarah says ...
We have reduced the amount of meat and cheese we cook with, and have increased the number of whole grains, nuts and beans we cook with. Not only is this healthier for us, but it reduces our dependence on animal products. Also, when we do get chicken, I buy the whole roaster bird, and make broth out of the bones and vegetables. Then I freeze the broth in 1-cup servings for later. I feel that none of it goes to waste.
10/07/2009 8:33:39 PM CDT
susank says ...
Last week I bought a whole chicken, that was on sale. I boiled it and made two meals. I made chicken soup by adding veggies and seasonig after shredding the chicken. The remaining shredded chicken I used for soft tacos. This was a great value and was multiple meals for my family. These were also healthy, flavorful and lowfat meals with veggies in both.
10/07/2009 8:39:51 PM CDT
Mendi says ...
I plan my meals for the week and make a list before I go shopping and TRY to stick to my list. I buy what's in season and on sale and then cook double portions and freeze half. I also buy store brand whenever possible (we love 365 Everyday Value Products). But the one thing that saves the most for me is taking my lunch to work instead of eating out!
10/07/2009 9:32:53 PM CDT

Pages