Whole Story

The Official Whole Foods Market® Blog

Spotting Bargains with The Whole Deal

By Value Guru, July 28, 2010  |  Meet the Blogger  |  More Posts by Value Guru
Thirty years ago Whole Foods Market opened to make people happy—with better, healthier food choices. We're still listening to our customers' needs and desires and with your help every year these choices are better and more affordable. To prove our point, all of the manufacturer coupons in The Whole Deal value guide are now available online. That’s over $45 in savings! The The Whole Deal value guide is designed to make bargains easy to spot:
  • Coupons - print the coupons you want, when you want
  • Sure Deals! - high-quality products where you get more of the good stuff for less than you think
  • Three Under $3 - at $2.99 or less, you won't find a better value than our selection of Three Under $3 items
  • Money-Saving Meal Plans - these meal plans offer a week's worth of menu ideas and recipes for one, two or four
  • Budget-Friendly Recipes - recipes that satisfy your hunger and your budget
Plus, the August/September issue of The Whole Deal in-store value guide is packed with tips and ideas to help you succeed in the budget business.  Just take these money-saving, better-eating back-to-school tips, for example:
  1. Prep raw veggies ahead and portion out into sandwich bags (our 365 Everyday Value® reclosable bags are under $3!) or reusable containers for a week’s worth of snacks and lunches.
  2. Go with graham crackers instead of cookies; top as in the Apricot Graham Snackers recipe or with nut butter and raisins or fresh fruit. The 365 Everyday Value® Organic Honey Graham Crackers are a Sure Deal!
  3. Save stale bread to make toast, croutons, stuffing, bread crumbs, bread pudding or bread salad.
  4. Use the freezer for leftover portions, bread crusts, stock makings…and frozen peeled bananas to make Banana Nice Cream.
  5. Stretch the animal protein by filling your plate mostly with healthy whole grains and vegetables, and about 3 ounces of meat, poultry or seafood per person.
Got any more back-to-school budget tips? We’d love to hear them.
Category: Value - Whole Deal




OneMoreBite says ...
I'm all about eating healthy, home-made, and mostly organic foods without going broke. Here's one of my ways to to it: http://wp.me/pcL0e-j6 Cheers!
07/28/2010 7:26:50 PM CDT
Andrea says ...
Buy less expensive block cheese and cut them into "100 calorie" pack or string cheese size. Also, buying the large size chips and dividing it up is less expensive than buying individual bags, and it lets you control the portion. Learn to freeze and can.
07/29/2010 8:47:54 PM CDT
The Budget Mommy says ...
Here's the full list of coupons from the Whole Deal book available in stores: http://www.thebudgetmommy.com/home/2010/7/31/augustseptember-whole-deal-coupons.html
07/31/2010 1:53:53 PM CDT